List of Registered Parties

The full registers are available to view by appointment at our office.

State Registered

Political parties registered for State elections are automatically registered for Local Government elections.

Registered Party Name Registered Abbreviation Registered Officer/
Deputy Registered Officer
Address
Animal Justice Party AJP Debra Anne Tomasums133 Grinsell Street,
KOTARA NSW 2289
Australian Cyclists Party  Omar Ibrahim Khalifa Shop 3,
28-32 Pine Street,
CHIPPENDALE NSW 2008
Australian Labor Party (NSW Branch) Labor Kaila Murnain /
John Graham
Level 9
377 Sussex Street
HAYMARKET NSW 1240
Building Australia Party  Building Australia  Raymond Robert Stanton Brown 5 Windarra Place,
CASTLE HILL NSW 2154
Christian Democratic Party (Fred Nile Group) Christian Democratic Party Frederick John NileSuite 402, Level 4,
1 Wentworth Street,
PARRAMATTA NSW 2150
Country Labor Party Country Labor Jay Suvaal / Josephine Hillard Level 9,
377 Sussex Street,
SYDNEY NSW 2000
Liberal Party of Australia New South Wales Division Liberal Christopher Stone /
Bruce Walton
Level 12
100 William Street
EAST SYDNEY NSW 2011
National Party of Australia - NSW The Nationals Nathan Timothy Quigley /
Thomas Aubert
Level 2,
107 Pitt Street,
SYDNEY NSW 2000
No Parking Meters Party   Charles Thomas Matthews /
Robert Gardiner Morris
583 Malabar Road,
MAROUBRA NSW 2035
Outdoor Recreation Party ORP David Ean Leyonhjelm /
Peter Stitt
405/19 Roseby Street,
DRUMMOYNE NSW 2047
Shooters, Fishers and Farmers Party  Shooters, Fishers and Farmers  Grant Layland /
Robert Leslie Brown
26/9 Salisbury Rd,
CASTLE HILL NSW 2154 
Socialist Alliance  Graham Edward Matthews /
Peter Boyle
22-36 Mountain street,
ULTIMO NSW 2007
The Fishing Party   Robert Arthur Smith 15 Little Street
HARRINGTON NSW 2427
The Greens   Geoffrey Ash /
Christopher Henry Maltby
Suite D, Level 1,
275 Broadway,
GLEBE NSW 2037
Voluntary Euthanasia Party (NSW) Voluntary Euthanasia Party Shayne Higson /
Brian Raymond Beaumont Owles
77 North Kinki Spur Road,
STUARTS POINT NSW 2441

Local Government Registered

To contest a Local Government election as a political party the party must be registered under the Local Government Act 1993.

State registered political parties are also eligible to nominate candidates for Local Government elections.

Registered Party Name Registered Abbreviation Registered Officer/
Deputy Registered Officer
Address
Albury Citizens and Ratepayers Movement   John Emmery 370 Centenary Street
ALBURY NSW 2640
Australia First Party (NSW) Incorporated (Councils) Australia First Party James Saleam /
James Falconer
725 Princes Highway
TEMPE NSW 2044
Bob Thompson's Independent Team   Robert Thompson 7 James Street
INGLEBURN NSW 2565
Clover Moore Independent Team Clover Moore Independents Larry Galbraith /
James Andrew Zanotto
267 Australia Street
NEWTOWN NSW 2042
Community Service "Environment" Save Campbelltown Koalas Community Service "Environment" Sue Dobson /
Valerie Lorraine Leven
3 Catchpole Place
ST HELENS PARK NSW 2560
Community First Team  Community First Team  Paul Lake  8 Shannon Place
KEARNS NSW 2558
Cumberland Independents   John Fredrick Perry
/ Paul Del Zio
Unit 2, 60 Adler Parade
GREYSTANES NSW 2145
Democratic Labour Party  DLP  Michael John Byrne 151 Alfred Road,
CHIPPING NORTON NSW 2170
Eurobodalla Ratepayers Action ERA  Ronald John Gifford /
Catherine Grace Klippan 
199 Francis Street
MORUYA NSW 2537 
Good for Manly   Stephen Breckenridge
/ Jeremy James Bingham
28 High Street
MANLY NSW 2095
Independent Community Voice ICV Ian Francis Hammerton /
Christopher Sochan
9 Livingstone Street,
BURWOOD NSW 2134
Kogarah Residents' Association   Leesha Payor /
Valerie Opitz
PO Box 4096
KOGARAH BAY NSW 2217
Lake Mac Independents   Luke James Cubis /
John Gilbert
603 Pacific Highway
BELMONT NSW 2280
Liberal Democratic Party  Liberal Democrats  David Ean Leyonhjelm  134 Lyons Road,
DRUMMOYNE NSW 2047 
Liverpool Community Independents Team   Janice Harle /
Michael Allen Russell
16/7 Lyn Parade,
PRESTONS NSW 2170
Lorraine Wearne Independents   Lorraine Wearne 24 Chesterfield Road
EPPING NSW 2121
Manly Independents - Putting Residents First Manly Independents Karen Pritchard 11 Eurobin Avenue
MANLY NSW 2095
Our Local Community OLC Paul John Garrard /
Karen Garrard
42 O'Neill Street,
GRANVILLE NSW 2142
Our Sustainable Future OSF Simon Clough 90 Beardow Street West
LISMORE NSW 2480
Residents Action Group for Auburn Area RAGAA Robert Fountain 13 Auburn Road
BERALA NSW 2141
Residents First Woollahra Residents First Geoffrey Philip Farrell Rundle /
Ian Geoffrey Plater
1/52 Wunulla Rd,
POINT PIPER NSW 2027
Residents for Mosman  RFM  Lynette Deidre Elsegood / Constance Sievers PO Box 137
MOSMAN NSW 2088 
Save Tuggerah Lakes STL Stephen Beton 464 Rutleys Road,
MANNERING PARK NSW 2259
Serving Mosman    Phillipa Friedrich 2 Windward Avenue
MOSMAN NSW 2088
Shoalhaven Independents Group Shoal Independents Roger Walker /
Trevor John Kilner
23 Seasongood Rd,
WOOLAMIA, NSW 2540
Sydney Matters Independent Team Sydney Matters Team Angela Vithoulkas 388 George Street
SYDNEY NSW 2000
The Local Independent Party   Francois Tarabay /
Anthony Tarabay
18 Robert Street
BELMORE SOUTH NSW 2192
Totally Locally Committed Party TLC Alfred Borg 40 Mountain View Avenue
GLEN ALPINE NSW 2560
Your North Sydney Community Independent Team Your North Sydney Jilly Gibson 1/17 Lower Wycombe Road
KURRABA PT NSW 2089
Your Warringah  Your Warringah  Helen Wilkins  13 Burchmore Road,
MANLY VALE NSW 2093